מחלות מעי דלקתיות - מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית

מחלות מעי דלקתיות שכיחות מאוד בישראל. מספר החולים המוערך מגיע לכ - 70,000 חולים.

מחלות המעי הדלקתיות כוללות 2 מחלות עיקריות: מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.

שתי המחלות, מתגלות בדרך כלל בגילאים צעירים יחסית (בעשור השני או השלישי לחיים), אך לא נדיר לגלות את המחלות האלה גם בגילאים  מוקדמים או מאוחרים יותר.

קוליטיס כיבית מערבת רק את המעי הגס ומתבטאת בשלשולים (לעיתים דמיים) וכאבי בטן. מחלת קרוהן, יכולה לערב את כל חלקי מערכת העיכול, (ברוב המקרים את המעי הדק) ומאופיינת בתסמינים רבים ומגוונים יותר היכולים לכלול: כאבי בטן, שלשולים, חסימות מעיים, אבצסים בטניים ועוד. אין סיבה אחת מסוימת שגורמת להופעת מחלות המעי הדלקתיות. מדובר בשילוב של גורמי סיכון רבים, שאת רובם אנחנו עדיין לא יודעים וכרגע אף לא ניתן למנוע את הופעתן.

אבחון מחלות מעי דלקתיות כולל מספר בדיקות, כמו בדיקות דם, צואה, הדמייה, וכמעט בכל המקרים- בדיקה אנדוסקופית עם לקיחת ביופסיות כמו בדיקת קולונוסקופיה ולעתים גם גסטרוסקופיה. בחלק מהמקרים מבצעים גם בדיקה באמצעות קפסולה למעי הדק.

מחלות מעי דלקתיות מתאפיינות בתקופות החמרה ותקופות רגיעה יחסית. חולים עם מחלות מעי דלקתיות זקוקים למעקב מקצועי צמוד, לעתים בשילוב עם צוות מולטידיסיפלינרי המורכב מרופאים מתחומי התמחות אחרים, ומטפלים בתחומי התזונה, הפסיכולוגיה, רפואה משלימה ועוד. עדיין לא קיים טיפול שיעלים וירפא לחלוטין את מחלות המעי הדלקתיות, אך הטיפול הניתן למטופלים כיום, משפר מאוד את מצבם.

 

מטרת הטיפול במחלות מעי דלקתיות כולל הרגעת התסמינים, שיפור או היעלמות של הדלקת במעי ומניעת סיבוכי המחלה. היות ומדובר בחולים צעירים יחסית, המטרה היא שהמטופל יצליח לקיים אורח חיים רגיל ומלא ככל הניתן הכולל טיולים בחו"ל, פיתוח קריירה, הקמת משפחה ודברים רבים אחרים, תוך כדי טיפול ומעקב שנועדו להבטיח שליטה מירבית בדלקת ומניעת סיבוכים לטווח ארוך.


בבחירת הטיפול הנכון והמתאים לכל מטופל, נלקחים בחשבון הרבה מאוד נתונים. למרות שקיימים ספרים ומאמרים רבים מאוד בנושא, נדרשת התאמה אישית לכל מטופל המושפעת מאוד מהגישה והנסיון של הרופא המטפל. הטיפול לא מתמקד רק בבחירת התרופה, אלא משלב בתוכו מודל טיפול אינטגרטיבי שיכול לכלול המלצות ושינויים בתזונה, רפואה משלימה, התייחסות להיבטי פריון והיבטים נפשיים.